top of page
  • תמונת הסופר/תטלי סגל

ניהול זמן-ביתי בצל הקורונהיצירת מסגרת חדשה ותיאום ציפיות

לפנינו תקופה, שלא ברור משכה, ושמה שמאפיין אותה הוא אי ודאות – והנה אנחנו בבית (או חלקנו בבית), עם הילדים (או לבד), ואחד הדברים שחשוב שנייצר לעצמנו היא שגרה, שלא לומר: קפיצה על הזדמנות לעשות דברים נפלאים, וההזדמנות הזאת נמצאת כאן, כן - גם היא.


איך לנהל את התקופה הזו? יקיריי ויקירותיי, דווקא בגלל שאנחנו בבית - כדי שההזדמנויות שהתקופה מביאה עלינו, גם יצאו לפועל.. כדאי לחשוב על זה בשלושה מישורים: תשתית, תכנון אסטרטגי ותכנון טקטי. כן, כן... אני יודעת שזה נשמע קצת צבאי, אבל היי... זו תקופת חירום, אז כיאה למעמד, נתארגן כמו למצב חירום.


שני חלקים לפוסט הזה -

חלק ראשון - איך מתכננים ואיך מנהלים שגרה נורמלית במצב לא נורמלי שכזה?

חלק שני - מאגר מקורות שליקטתי עבורכם לפעילות עם הילדים. מספיק שתגדירו לכם 3 שעות ביום לפעילות ותבחרו יחד איתם מה הפעילות מתוך המאגר הזה - וזו כבר תחילתה של מסגרת של שפיות.


חלק א: איך מייצרים שגרה נורמלית במצב לא נורמלי?התשתית להיערכות

אנחנו צריכים לייצר מסגרת, מסגרת חלופית לביה"ס/לעבודה – אבל מסגרת.

איך זה קורה? יושבים יחד כל בני הבית ומתחילים לבשל: מסגרת מייצרים בתיאום ציפיות, בהיערכות פיזית ובניהול זמן. ה"ביחד-נס" הזה חשוב גם להעשרה ברעיונות, גם לרתימה של הילדים לעשייה בפועל, וגם להעצמה הלכה למעשה - חלוקת תפקידים שעושה טוב לכולם.

הגדרת המסגרת בשיחה המשפחתית כוללת למשל:


1. לו"ז - אם לא מכינים סדר יום ברור, הזמן בקלות יכול "לברוח בין האצבעות". פרט לתכנון ביומן (שזה עיקר הפוסט ואפרט איך עושים זאת בהמשך), מומלץ להעמיד בבית לוח מחיק עם התוכנית היומית. זה שומר על כולנו במסגרת. למי שאין, אין צורך לרוץ לקנות – כתיבה עם טוש מחיק על החלון בסלון עושה את העבודה...


2. מקום לפעילות - יצירת המסגרת באה לידי ביטוי גם בתיאום ציפיות לגבי חלוקת המרחבים בתוך הבית. מומלץ להגדיר מקום לפעילות וארגונה כנדרש, רצוי לעשות את הפעילות בשולחן (חדר, פינת אוכל, חדר עבודה), לארגן את החומרים של כל אחד בקופסה/ערימה משלו, לפטופ בטעינה, לקדם משחקי קופסה נשכחים מהמדפים הגבוהים בחדר אל הסלון וכו'.


3. נהלים - להגדיר הסכמות לגבי סידור וארגון (ואפילו בתורנות – מי מארגן את השולחן בסוף היום, מי את הסלון, ומי תורן במטבח היום), חלוקת תפקידים - כמו למשל מה הפעילות שהגדולים עושים עם הקטנים, תורנות על הכנת ארוחת הבוקר, תורנות בקניות במכולת.


4. לבוש - להתלבש בבוקר, ולא להישאר בפיג'מות שלנו.. גם זה כבר מכניס אותנו לאווירה הנכונה.


אלה כמה דוגמאות של עקרונות ליצירת המסגרת הכללית, ולפני שאעבור עכשיו אל התכנון עצמו, חשוב לי רק להדגיש - מה שבעיני ראוי להדגשה גם בתיאום הציפיות, לפחות כך אני אנהג: להשאיר הרבה מקום למה שהילדים רוצים להכניס ליום שלהם, ולהיות קשובים לזרימה ולספונטניות של מה שעולה... לפעמים דווקא שם הכיף האמיתי והלמידה האמיתית... כלומר, המסגרת, כמו בחיים, היא בסיס לשינויים.האסטרטגיה של זמן הבידוד

לפני שנצלול לתוכן, בואו נתחיל דווקא בזום אווט...

צריך להתחיל ברמה האסטרטגית ורק לאחר מכן לעבור לרמה הטקטית. הרמה האסטרטגית היא רשימה עם עצמי לאור המטרות שלי – בכל הכובעים של "האני השלם" – עבודה, משפחה ועצמי – מה הדברים שאני רוצה הרבה זמן לעשות ומכל מני סיבות לא קורה, ובכלל – מה יכול להצמיח אותנו בתקופה מלאת ההזדמנויות הזאת? לדוגמה:


עם הילדים – רוב המשתתפים בסדנאות שלנו מציינים כי היו רוצים לבלות יותר זמן איכותי עם הילדים... אז הנה.. בבקשה:

- זמן למידה ביתית (במיוחד לכל מבקרי מערכת החינוך, הנה הזמן שלנו להעמיק קצת יותר) - בקישורים שצירפתי מטה תוכלו למלוא יופי של חומרים בחתך לפי מקצועות/כיתות. רוב החומרים הם למידה עצמית, אז גם הורה שהוא לא מורה בטבעו יוכל למצוא את עצמו שם...

- זמן לחזק את הילדים בנקודות חולשה, ולהעשיר אותם בנקודות חוזקה

- זמן קריאה

- זמן יצירה

- זמן משחק

- עוד זמן משחק

- זמן בישול יחד

- העמקת קשרים חברתיים (להזמין חבר/ה ל-1:1 אם זה אפשרי, או דרך הרשת)

- זמן בני דודים

- פרויקטים משפחתיים כמו סידור של כל מני מקומות בבית/בחדר של הילדים (בכל זאת פסח בפתח - סיבה למסיבה)...

וגם.. זמן לבטלה ולהתכרבלות!


עבודה – זו ההזדמנות לכל הדברים שרצינו לעשות לעסק, שבשטף השוטף התקשינו לעצור ולעשות, ועכשיו זו ההזדמנות, למשל:

- חשיבה אסטרטגית, כתיבת/חידוש תוכנית עסקית

- פיתוח קורסים דיגיטליים

- קריאה של חומרים מקצועיים

- כתיבת חומרים (פוסטים, פרקים בספר שלנו...)

- פיתוח סדנאות חדשות

- חקר שוק

- בניית/עדכון אתר אינטרנט

- העמקת ערוצי שת"פ

- ארגון רשימת לקוחות

- לקחת קורסים דיגיטליים לחיזוק כל מיני מיומנויות שאנחנו רוצים לחזק

... והרשימה עוד ארוכה.

***לכל מי שיכול להמשיך לעבוד מרחוק, ולא שיאן טכנולוגי, אני מניחה כאן את המדריך לזום הידידותי למשתמש מאתר "לימי" - המרכז ללמידה ארגונית בישראל: https://limi.co.il/product/zoom-pro/ועם עצמי –

- זמן למידה והעשרה (ניצול מבול הקורסים הדיגיטליים החינמיים שעפים בימים האחרונים ברשת)

- זמן טוב לדיאטה ולסדר לעצמנו את התזונה סוף-סוף (זמן לשלוט בתפריט שלנו, זמן לעשות פעילות ספורטיבית, לעקוב אחרי כמות השתייה...)

- קריאת ספרים

- כתיבה, יצירה

- טיפוח הגוף/ פעילות גופנית

- לסדר פניות בחדר שלי/ לארגן ניירות וסידורים

- פגישה עם חברות 1:1

- לישון יותר ...


ואחרי האסטרטגיה וקביעת "המצפנים" - נרד אל הטקטיקה...

כעת, כשהרשימה מוכנה, וברור לנו מה בגדול מה אנחנו רוצים לעשות.. נתיישב מול יומן ונתחיל לשבץ. נתחיל בתכנון המשפחתי - ואותו עושים ביחד עם בני המשפחה (גם כדי להבין מה הם רוצים וגם כדי לרתום אותם להתמדה), ואז נמשיך עם העוגנים של העבודה ושל העצמי.


נתחיל בשיבוץ בחלונות כלליים ביומן, חלקם בצורה של מופעים חוזרים אם זה מתאים ("פעילות חוזרת" - כל יום X בשעה Y...), לו"ז עקרוני, למשל מתי: זמן למידה, זמן ארוחות, זמן לבד, זמן עבודה, זמן טלוויזיה, זמן מפגש עם חבר/ה, זמן פעילות גופנית.. כל אדם וכל משפחה – בהתאם לנושאים ברשימה "האסטרטגית" שלהם.


דוגמה:

חלונות זמן קבועים -

09:00-12:00 זמן לימודי (שלושה משכים של 45 דקות עם 15 דקות הפסקה)

12:00-13:00 זמן חופשי/ פעילות ספורטיבית

13:00-14:00 זמן מטבח

14:00-15:00 זמן קריאה/ פודקאסט

15:00-16:00 טלוויזיה

16:00-18:00 יצירה/פעילות כללית


בואו ניקח לדוגמה את החלון של 09:00-12:00 ונעשה עליו זום-אין. תכנון הלימודים - יכול להיעשות בחתך של ימים/מקצועות/נושא מוביל יומי או שבועי/ שיטות:

המקצועות - הם המקצועות הלימודיים

נושאים לדוגמה (ניתן להגדיר שבועית/ יום בסימן, או פינה יומית למשל) - בעלי חיים, מדינות, גוף האדם, אישים, שפה, צמחים...

שיטות - אתר, פודקאסט, ספרים, יציאה לגינה, יצירה, העברת פעילות ע"י הילד, חוברת עבודה, ספרי לימוד של ביה"ס, יצירה, ניסוי...


ואז.. לרדת לתכנון יותר קונקרטי – ולהכניס ללו"ז משימות מפורשות כמו להדביק בו קישור של התכנים של הלמידה/העבודה, כולל קישור לפעילות המסוימת שאנו רוצים לעשות שם.


חלוקת עבודה מי מוביל למידה - מי מההורים מעביר מה, איך האחים הגדולים משתלבים, מה הקטנים מובילים (למשל פעילות יצירה באחריותם לנהל) - הזדמנות לפתח מיומנויות רכות.


חלק ב: מאגר מקורות לפעילות לילדים, לשימושכם

להורים שבינינו, ביממה האחרונה ליקטתי עבורכם רשימת מקורות איכותיים לפעילות עם הילדים מהבית. אתם מוזמנים להוסיף עוד כאלה בתגובות, ואני אכניס אותם לתוך הרשימה לטובת הקוראים הבאים.

.

לקט אתרי למידה

רוב האתרים שנעשו בשיתוף עם משרד החינוך מסודרים בצורה מאוד נוחה של חתך לפי מקצועות וחתך לפי כיתות, כך שלא צריך להסתבך עם התכנון - אלא רק להיכנס בחלון הזמן שקבעתם לתוך חלון המקצוע ולבחור את הכיתה של הילד.

למי שבמקרה אין שם משתמש וססמה ל"הזדהות משרד החינוך" פשוט שלחו וואטסאפ למורה והיא תשלח לכם את מה שצריך.

אז הנה הכיתה החדשה שלנו:


אתרים נוספים שניתן למצוא בהם פעילות לימודית ופעילות מהנה אחרת:


אתרים ליצירה ולמשחק:פודקאסטים מומלצים לילדים:

* ילדי טבע

* היסטוריה לילדים- בהגשת יובל מלחי

* קטעים- בהגשת יובל מלחי

* המעבדה לילדות וילדים

* אבא למה

* ראש מלא סיפורים

* מעשה ונשמע

* מסע אל גוף האדם

*תנינה


קבצים מוצלחים שרצים ברשת - פרי עטם של הורים חרוצים ואנשי מקצוע (תודה לכם!):ולבסוף, אני משתפת אתכם בסרטון שעשיתי ביחד עם הקטנים שלי - עלמה (בכתה א) ורון (בכתה ג), השיחה הביתית שלנו עם הכניסה למוד הסתגרות נוכח המצב, ולמידה מהבית. שימו לב לכל העקרונות שציינתי מעלה לגבי בניית התשתית לתקופה הזאת.

הפוסט הזה ימשיך להתעדכן במהלך הימים הקרובים - אז אשמח לשיתופים שלכם - רעיונות למצפנים, אתרים נוספים לילדים, אתרים לקורסים למבוגרים - כל מה שבא לכם ויכול לתרום :)
על הכותבת:

טלי סגל, סגן-אלוף במיל', מנכ"לית, מייסדת, יועצת ומרצה בכירה ב"בו בזמן" - בית התוכן לניהול זמן בעולם העבודה החדש.

באה לעשות לכם סדר במשימות ובראש - לבחור נכון, להספיק יותר ובנחת....


בו בזמ"ן היא לא רק שיטה לניהול זמן, אלא שיטה לתפירת שיטה אישית לניהול זמן עבור המשתתפים.

בא לכם לפגוש אותנו ולקבל מכל הטוב הזה שיש לנו לתת לכם?


לקהל הרחב (לפרטיים+מארגונים):


לגרסת העמוקה - לפצח את נושא ניהול הזמן שלכם לאחת ולתמיד, ולבסס הרגלי ניהול זמן שיקדמו אתכם בכל תחום בחיים, קורס מאסטר לניהול זמן - התוכנית הכי יסודית ואפקטיבית שקיימת כיום בארץ.


לגרסה הקלילה - קורס דיגיטלי (3 פרקים מוקלטים, סה"כ 10 שעות לימוד) - ראו בחנות שלנו דיגיטלי עם טלי.


לארגונים:

להזמנת הרצאות וסדנאות לארגונים או לקבלת הצעת מחיר:

כתבו לנו בדוא"ל: talisegal@bobazman.com

או בטלפון: טלי - 052-9276510, תמי - 054-8142600

או פשוט להשאיר הודעה בוואטסאפ או באתר ונחזור.


היכנסו להתרשם וללמוד גם באתר האינטרנט שלנו בתוכו תוכלו לקרוא גם המלצות של משתתפי ההדרכות של בו בזמן.


ואם בפייסבוק עסקינן - אם אתם עדיין לא חלק מקהילת ניהול הזמן שלנו "להספיק יותר ובנחת"... אז קדימה!כרגיל.. מאחלת לכם "לבחור נכון, להספיק יותר, ובנחת" :)


_________

2,498 צפיות

Kommentare


Recent Posts
Archive