• טלי סגל

ותודה ל-YNET: השפעות הלחץ, המולטי-טסקינג וההתמכרות לסמארטפון על המשפחה שלנו

הרשו לי להביא בפניכם כתבה מעוררת מחשבה של ליאת עיני מ-ynet:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5283144,00.html

אמל"ק: העידן הנוכחי הכניס לחיינו את הטכנולוגיה השתלטנית, את המרדף אחרי הקריירה ומהרצון לממש את עצמנו ולהגשים חלומות, את הצורות החדשות והמגוונות שלובש התא המשפחתי המודרני, את מותה של ההפרדה בין הבית לעבודה, את הצורך אובססיבי לבדוק כל הזמן מה קורה בסמארטפון (FOMO), את כניסת ההגשמה העצמית והחופש יותר ויותר למרכז הבמה, את המצב שבו הורים שחוקים ואשמים שתמיד מרגישים שהם לא עושים מספיק, כשרוב האינטראקציות המשפחתיות מוקדשות למשימות, לוויכוחים ולשגרה מורטת עצבים.

אז איך כל אלה איך דרים יחד בכפיפה אחת עם השאיפה להיות ההורים הכי טובים לילדינו? הם לא!

הבשורה הרעה היא שנמצא קשר בין האובססיביות הדיגיטלית של ההורים והפגיעה בקשר העין הורה-ילד לבין עיכוב בהתפתחות השפה של הילדים. אבל יש גם בשורה טובה בכתבה, או לפחות צל של נימה אופטימית: הצורך של שייכות ומשפחתיות נשאר רלוונטי מתמיד, והוא רק מקבל צורה חדשה - אנו בשיאה של המצאת ההורות מחדש.

אז מה מציעים המומחים בשורה התחתונה? אין מנוס מכך שאנו כהורים נדע להתנתק מהטכנולוגיות ונשריש בתרבות ההורית הרגלים של משפחתיות, חזרה לטבע, נוכחות הורית וקשר בלתי אמצעי. אולי לא נוותר על הסמארטפון, אבל לפחות נמדר אותו קצת.. ונאט קצת במירוץ החיים המטורף שלנו. הרווחה הפסיכולוגית שלנו היא כמו חשבון בנק. אי אפשר למשוך כל הזמן. יש לזה עלויות. רואים כיום עלייה בכל ההיבטים של תסמונות קליניות שליליות, החל מילדים, שמקושרים יותר מאי פעם ומדווחים על בדידות, ועד מבוגרים עם תחלואת לב.

אז ספרו לי קצת.. מה אתם מציעים? מה לכם עובד?

60 צפיות
Recent Posts
Archive