• טלי סגל

הסיבה היסודית לדחיינות, ומה עושים איתה?
הפסיכולוגית ד"ר מלני ווילסון, הרצתה היום בכנס הבין-לאומי PRODUCTIVITY SUMMIT 2019 שמתקיים בסופ"ש הזה 4-5 באוקטובר 2019, בנושא ניהול זמן. הרצאתה הייתה על הפחדים שעומדים מאחורי הדחיינות, ומה ניתן לעשות לגביהם:

https://www.youtube.com/watch?v=Fn-C4VYncGE&feature=youtu.be


אני שמחה להגיש לכם הנה את התקציר שלי להרצאה:


מסתבר שרק 3% מהאנשים שמתחילים לכתוב ספר – מסיימים לכתוב אותו. ורק 1% גם מוציא את הספר לאור.

איך ייתכן שדבר שאנחנו כל כך רוצים כמו כתיבת ספר, פתיחת עסק, בניית קורס דיגיטלי, וכו'.. מגיע להוצאה לפועל כ"כ זעומה?


מה הדבר הזה שממש חשוב לכם, שיכול לעשות שינוי לטובה בחיים שלכם, ואתם מוצאים את עצמכם דוחים אותו? תחזיקו אותו בראש, ובואו נמשיך.


אז... למה זה קורה לנו?

הרבה תירוצים... אבל בשורה התחתונה סיבת היסוד של הדחיינות היא פחד.

ומול פחד, טוענת ווילסון, הדבר היחידי שבאמת עובד הוא שינוי תפיסה.


כשאנחנו נאבקים בהתנגדות פנימית שיש לנו, אנחנו אומרים לעצמנו אמירות כמו "זה לא באמת כזה חשוב", אבל זה לא נכון... אנחנו יודעים שזה כן חשוב לנו – זה חשוב להגשמת חלום שיש לנו, לסיפוק, לרווחה כלכלית, להשפעה...


שלושת הפחדים העיקריים שקיימים בדרך כלל מאחורי דחיינות מהסוג הזה הם:

פחד מכישלון, פחד מהתהליך ופחד מהצלחה.


הנטייה שלנו היא להדחיק את הפחד מסיבות חיצוניות כמו "אין לי זמן", "אין לי משאבים" וכו'.. אך מלני ווילסון ממליצה לחשוב אחרת על הפחד: אם לא נתעמת עם הפחד שלנו, הוא יתעצם. פחד שמתעלמים ממנו גדל וגדל עד שמשתלט עלינו. מכאן הרעיון שעומד בבסיס הטיפול הפסיכולוגי לפתוח ולעבד את הפחדים שלנו, כדי לעצור את גדילתם וללמוד דרכים להתמודד איתם.


איזה שינוי תפיסה היא מציעה לגבי כל אחד מהפחדים?


פחד מכישלון –

בדרך כלל הפחד מכישלון ניזון מניסיון לא טוב שהיה לנו בעבר.

שינוי התפיסה שנדרש כאן הוא ההבנה שהכישלון הוא חלק מהתהליך, והוא אפילו נדרש כדי להגיע לזיקוק של התוצר הסופי. לכל האנשים המצליחים יש באמתחתם כישלונות קודמים לפני שהגיעו לפריצה המשמעותית שלהם. במקום לראות את זה כמשוואה "טעיתי = אני כישלון", עלינו להבין שכולנו – ככתובים, כיוצרים, כבעלי עסקים – נעשה טעויות, ושזה חלק בלתי נפרד מהתהליך.


פחד מהתהליך –

הפחד מהתהליך מייצר לנו חומה של היעדר מוטיבציה להתמודד עם תמונת עתיד של עבודה מסורבלת ואין סופית רצופת מתסכולים שנובעים ממורכבותו של התהליך.

המסגור מחדש של הפחד הזה הוא שלמידה על התהליך היא חלק מהתהליך. הלמידה העיקרית בתהליכים מהסוג הזה קשורה בהערכה שגויה שלנו של הזמן – כחלק מהתהליך מומלץ להתייעץ עם בעלי ניסיון, לקחת לעצמנו זמנים, לקחת טווחי ביטחון. הלמידה עם הזמן להעריך נכון את המשימות, עוזרת מאוד גם בהתנהלות וגם בהיערכות המנטלית לקראת עבודה על המשימה. לכל אחד מאיתנו יש נוסחאות אחרות בחישוב זמן, ויתרה מזאת – בינינו לבין עצמנו יש שונות לאורך השנים.


פחד מהצלחה –

בפחד מהצלחה אין הכוונה לפחד מההישג עצמו, דווקא נשמח שיהיה לנו עוד כסף ועוד מוניטין... אלא מדובר בפחד מכך שההצלחה תשתלט על חיינו, תשפיע על מערכות היחסים שלנו, על הזמן שלנו למשפחה ועל מה שאנחנו אוהבים לעשות. אולי אפילו נצטרך להתמודד עם ביטויי קנאה מצד הקרובים לנו – חברים ואפילו בתוך המשפחה.

שינוי התפיסה במקרה הזה הוא: הצלחה אכן תשנה את מערכות היחסים שלך, אבל בעיקר לטובה. העזרה שנוכל לתת לאנשים מתוך ההצלחה, המקום של הנתינה בחיינו גורם לנו אושר גדול וחיזוק מערכות יחסים. וכן – הצלחה תגרום לנו לארגון אחר של הזמן, אבל זה לא חייב להיות על חשבון המשפחה. ברגע שנתייחס להצלחה כחלק מהעבודה נוכל עדיין למסגר את הזמנים שלנו ולקבוע את הגבולות האישיים שלנו. דווקא זה שהצלחנו יאפשר לנו להגיד "לא" כשצריך בצורה יותר קלה, ממקום של יתרון. ההצלחה תאפשר לנו גם לשכור סיוע - שאחרים יעשו עבורנו את העבודה ויפנה אותנו למשפחה. ולבסוף - ההצלחה גם תעשה אותנו מסופקים ושמחים, האנרגיה הטובה – גם היא תשפיע לטובה על הבית ועל מערכות היחסים שלנו.


אז.. מה אמרתם היה הדבר הזה שאתם דוחים?

מה הבנתם על הפחד שלכם?

זהו... הגיע זמן החלטות... !

האם מוכנים להיפתח לשינוי תפיסה? לקול פנימי חדש?

אז יאללה.. להכניס ליומן את הצעד הקטן הבא ליישום...
______________________________________


טלי סגל, סגן-אלוף במיל', מייסדת ומרצה בכירה ב"בו בזמן" - בית התוכן להדרכת ניהול זמן וניהול  עצמי, באה לעשות לכם סדר במשימות ובראש - לבחור נכון, להספיק הרבה יותר וברוגע....

לפרטים נוספים וליצירת קשר להזמנת הרצאות וסדנאות לארגונים או לקבלת הצעת מחיר: דוא"ל:  talisegal@bobazman.com , או בטלפון: טלי - 052-9276510, ויקי - 050-7166772

ולא רק לארגונים, גם לאנשים פרטיים יש סדנאות מעת לעת, בדקו כאן: https://www.bobazman.com/public-workshops

אתר האינטרנט שלנו:  https://www.bobazman.com/

בתוכו תוכלו לקרוא גם המלצות של משתתפי ההדרכות של בו בזמן https://www.bobazman.com/testimonials

ערוץ היו-טיוב שלנו: https://bit.ly/2ZmzZxu

בלינקדין תמצאו אותנו בדף:  Tali Segal www.linkedin.com/in/taly-segal-029a7669

הדף של "בו בזמן" בפייסבוק:  "בו בזמן – הדרכות ניהול זמן מבית טלי סגל" https://www.facebook.com/bobazman.talysegal/

ועוד בפייסבוק, גם הקבוצה שלנו: "להספיק הרבה יותר וברוגע - קהילת ניהול זמן" https://www.facebook.com/groups/264062024425438/

קורס דיגיטלי, לדחיינים שבינינו - נפטרים מהדחיינות לאחת ולתמיד בקורס של בו בזמן באתר הקורסים myco:  מדחיינות להתנפלות  https://lp.vp4.me/jmio

יאללה.. לכו להספיק יותר, וברוגע :)


294 צפיות
Recent Posts