top of page
  • תמונת הסופר/תטלי סגל

הסיבה היסודית לדחיינות, ומה עושים איתה?
הפסיכולוגית ד"ר מלני ווילסון, הרצתה היום בכנס הבין-לאומי PRODUCTIVITY SUMMIT 2019 שמתקיים בסופ"ש הזה 4-5 באוקטובר 2019, בנושא ניהול זמן. הרצאתה הייתה על הפחדים שעומדים מאחורי הדחיינות, ומה ניתן לעשות לגביהם:


אני שמחה להגיש לכם הנה את התקציר שלי להרצאה:


מסתבר שרק 3% מהאנשים שמתחילים לכתוב ספר – מסיימים לכתוב אותו. ורק 1% גם מוציא את הספר לאור.

איך ייתכן שדבר שאנחנו כל כך רוצים כמו כתיבת ספר, פתיחת עסק, בניית קורס דיגיטלי, וכו'.. מגיע להוצאה לפועל כ"כ זעומה?


מה הדבר הזה שממש חשוב לכם, שיכול לעשות שינוי לטובה בחיים שלכם, ואתם מוצאים את עצמכם דוחים אותו? תחזיקו אותו בראש, ובואו נמשיך.


אז... למה זה קורה לנו?

הרבה תירוצים... אבל בשורה התחתונה סיבת היסוד של הדחיינות היא פחד.

ומול פחד, טוענת ווילסון, הדבר היחידי שבאמת עובד הוא שינוי תפיסה.


כשאנחנו נאבקים בהתנגדות פנימית שיש לנו, אנחנו אומרים לעצמנו אמירות כמו "זה לא באמת כזה חשוב", אבל זה לא נכון... אנחנו יודעים שזה כן חשוב לנו – זה חשוב להגשמת חלום שיש לנו, לסיפוק, לרווחה כלכלית, להשפעה...


שלושת הפחדים העיקריים שקיימים בדרך כלל מאחורי דחיינות מהסוג הזה הם:

פחד מכישלון, פחד מהתהליך ופחד מהצלחה.


הנטייה שלנו היא להדחיק את הפחד מסיבות חיצוניות כמו "אין לי זמן", "אין לי משאבים" וכו'.. אך מלני ווילסון ממליצה לחשוב אחרת על הפחד: אם לא נתעמת עם הפחד שלנו, הוא יתעצם. פחד שמתעלמים ממנו גדל וגדל עד שמשתלט עלינו. מכאן הרעיון שעומד בבסיס הטיפול הפסיכולוגי לפתוח ולעבד את הפחדים שלנו, כדי לעצור את גדילתם וללמוד דרכים להתמודד איתם.


איזה שינוי תפיסה היא מציעה לגבי כל אחד מהפחדים?


פחד מכישלון –

בדרך כלל הפחד מכישלון ניזון מניסיון לא טוב שהיה לנו בעבר.

שינוי התפיסה שנדרש כאן הוא ההבנה שהכישלון הוא חלק מהתהליך, והוא אפילו נדרש כדי להגיע לזיקוק של התוצר הסופי. לכל האנשים המצליחים יש באמתחתם כישלונות קודמים לפני שהגיעו לפריצה המשמעותית שלהם. במקום לראות את זה כמשוואה "טעיתי = אני כישלון", עלינו להבין שכולנו – ככתובים, כיוצרים, כבעלי עסקים – נעשה טעויות, ושזה חלק בלתי נפרד מהתהליך.


פחד מהתהליך –

הפחד מהתהליך מייצר לנו חומה של היעדר מוטיבציה להתמודד עם תמונת עתיד של עבודה מסורבלת ואין סופית רצופת מתסכולים שנובעים ממורכבותו של התהליך.

המסגור מחדש של הפחד הזה הוא שלמידה על התהליך היא חלק מהתהליך. הלמידה העיקרית בתהליכים מהסוג הזה קשורה בהערכה שגויה שלנו של הזמן – כחלק מהתהליך מומלץ להתייעץ עם בעלי ניסיון, לקחת לעצמנו זמנים, לקחת טווחי ביטחון. הלמידה עם הזמן להעריך נכון את המשימות, עוזרת מאוד גם בהתנהלות וגם בהיערכות המנטלית לקראת עבודה על המשימה. לכל אחד מאיתנו יש נוסחאות אחרות בחישוב זמן, ויתרה מזאת – בינינו לבין עצמנו יש שונות לאורך השנים.


פחד מהצלחה –

בפחד מהצלחה אין הכוונה לפחד מההישג עצמו, דווקא נשמח שיהיה לנו עוד כסף ועוד מוניטין... אלא מדובר בפחד מכך שההצלחה תשתלט על חיינו, תשפיע על מערכות היחסים שלנו, על הזמן שלנו למשפחה ועל מה שאנחנו אוהבים לעשות. אולי אפילו נצטרך להתמודד עם ביטויי קנאה מצד הקרובים לנו – חברים ואפילו בתוך המשפחה.

שינוי התפיסה במקרה הזה הוא: הצלחה אכן תשנה את מערכות היחסים שלך, אבל בעיקר לטובה. העזרה שנוכל לתת לאנשים מתוך ההצלחה, המקום של הנתינה בחיינו גורם לנו אושר גדול וחיזוק מערכות יחסים. וכן – הצלחה תגרום לנו לארגון אחר של הזמן, אבל זה לא חייב להיות על חשבון המשפחה. ברגע שנתייחס להצלחה כחלק מהעבודה נוכל עדיין למסגר את הזמנים שלנו ולקבוע את הגבולות האישיים שלנו. דווקא זה שהצלחנו יאפשר לנו להגיד "לא" כשצריך בצורה יותר קלה, ממקום של יתרון. ההצלחה תאפשר לנו גם לשכור סיוע - שאחרים יעשו עבורנו את העבודה ויפנה אותנו למשפחה. ולבסוף - ההצלחה גם תעשה אותנו מסופקים ושמחים, האנרגיה הטובה – גם היא תשפיע לטובה על הבית ועל מערכות היחסים שלנו.


אז.. מה אמרתם היה הדבר הזה שאתם דוחים?

מה הבנתם על הפחד שלכם?

זהו... הגיע זמן החלטות... !

האם מוכנים להיפתח לשינוי תפיסה? לקול פנימי חדש?

אז יאללה.. להכניס ליומן את הצעד הקטן הבא ליישום...
______________________________________


טלי סגל, סגן-אלוף במיל', מנכ"לית, מייסדת, יועצת ומרצה בכירה ב"בו בזמן" - בית התוכן לניהול זמן בעולם העבודה החדש.

באה לעשות לכם סדר במשימות ובראש - לבחור נכון, להספיק יותר ובנחת....


בו בזמ"ן היא לא רק שיטה לניהול זמן, אלא שיטה לתפירת שיטה אישית לניהול זמן עבור המשתתפים.

בא לכם לפגוש אותנו ולקבל מכל הטוב הזה שיש לנו לתת לכם?


לקהל הרחב (לפרטיים+מארגונים):


לגרסת העמוקה - לפצח את נושא ניהול הזמן שלכם לאחת ולתמיד, ולבסס הרגלי ניהול זמן שיקדמו אתכם בכל תחום בחיים, קורס מאסטר לניהול זמן - התוכנית הכי יסודית ואפקטיבית שקיימת כיום בארץ.


לגרסה הקלילה - קורס דיגיטלי - ראו בחנות שלנו דיגיטלי עם טלי.


לארגונים:

להזמנת הרצאות וסדנאות לארגונים או לקבלת הצעת מחיר:

כתבו לנו בדוא"ל: talisegal@bobazman.com

או בטלפון: טלי - 052-9276510, תמי - 054-8142600

או פשוט להשאיר הודעה בוואטסאפ או באתר ונחזור.


היכנסו להתרשם וללמוד גם באתר האינטרנט שלנו בתוכו תוכלו לקרוא גם המלצות של משתתפי ההדרכות של בו בזמן.


ואם בפייסבוק עסקינן - אם אתם עדיין לא חלק מקהילת ניהול הזמן שלנו "להספיק יותר ובנחת"... אז קדימה!כרגיל.. מאחלת לכם "לבחור נכון, להספיק יותר, ובנחת" :)


440 צפיות

Comments


Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page