• טלי סגל

זמן עמוק - טיפול במשימה שדורשת זמן רב וריכוז


ברוב המשרות יש לנו משימות קצרות ומהירות מסוג ה"מעכשיו לעכשיו", ויש משימות שהן יותר "כבדות", שלוקח זמן לעשות אותן – משימות עומק שכרוכות בלמידה, קריאה, עיבוד של חומר, פיתוח של ידע חדש ובעיקר בכתיבה רבה. כשמכון עוזמ"ת הזמינו אותי לסדנת ניהול זמן - הדגישו בפניי את האתגר של העוזרים המשפטיים, שמטפלים בתיקים משפטיים מורכבים, משימות שדורשות הרבה זמן, קשב ומיקוד - אך הרבה פעמים השוטף מכריע. מכירים את זה גם אצלכם? משימות העומק הן לרוב משימות היותר-חשובות והפחות-דחופות, לכן הן נוטות להידחק הצידה לטובת "כיבוי השריפות" - למרות שהן אלה שבאמת מקדמות ומצמיחות את הארגון.

אז כיצד ניתן בכל זאת לייצר את הפוקוס הנדרש לטובת משימות עומק? ההמלצות שלי מתחלקות לכמה "משפחות" - אתן דוגמאות משלושה ממדים.

טיפ 1 - בממד הזמן - התחשבות בשעון הביולוגי: לכל אחד מאיתנו יש את השעות הטובות שלו. זה משתנה מאדם לאדם, אך נמצא שבממוצע מדובר בחלון הזמן שבין השעות 11:00-09:00 בבוקר. המשמעות: קבעו דייט עם עצמכם לעבוד על משימת העומק בין השעות האלה. חבל לבזבז את השעות היקרות האלה על מיילים, טלפונים דיונים... מה שתעשו בשעה אחת בתוך "השעה הטובה" שלכם - יימרח על פני שלוש שעות בשעה פחות טובה ביום.

טיפ 2 - בממד המקום - השולחן עליו אתם עובדים: אם יש לכם אפשרות כזאת, הציבו בפינת המשרד שולחן נוסף, שיכול להיות גם שולחן קטן, עם הפנים לקיר ומרוקן מכול (ללא ניירת, ללא חפצים, ללא טלפון וללא מחשב) – מעין "בועה", וכשאתם מחליטים לצלול למשימת עומק - שבו שם. אגב, ניסוי באונ' הוואי הראה שסטודנטים שלמדו בחדר עם שולחן עבודה בלבד (כמתואר) – הצליחו ב-10 נק' יותר בציון הממוצע שלהם מסטודנטים אחרים.

טיפ 3 - בממד התודעה - "כלל 20 השניות": סידור המשרד קובע מה תעשו כשתיכנסו אליו בבוקר. מה שתראו מול העיניים בעשרים השניות הראשונות - זה מה שתמצאו את עצמכם עושים בתחילת יום העבודה. ודאו ערב קודם, שאתם מניחים את חומרי הגלם של משימת העומק שלכם על שולחן העבודה שלכם, ושאתם סוגרים את כל הקבצים והחלונות במחשב - ופותחים את המסמך שקשור במשימה האמורה...

בהצלחה :) תעבירו את זה הלאה...

להזמנת סדנה או הרצאה בה אני מלמדת בין היתר גם על מיקוד בעבודה ושיטות פרודוקטיביות מעולות נוספות - אתם מוזמנים לפנות אליי: טלי סגל 052-9276510 או talisegal@bobazman.com

נשתמע :)

61 צפיות
Recent Posts
Archive