• טלי סגל

"לנשים יש יתרון על גברים במולטיטסקינג" - האמנם?!

השמועה אומרת שנשים טובות יותר במולטי-טאסקינג מאשר גברים. באוניברסיטת הארוורד חושבים אחרת: במחקר שלהם שנתפרסם לאחרונה עולה אין ממש הבדל – כולנו, גברים ונשים, גרועים באותה המידה...

אני מנצלת את ההזדמנות כדי לקרוא לכם שוב ידידיי ובקול רם: הימנעו ממיקבול! זהו גזלן הזמן הקטלני ביותר שיש לנו היום בסביבות העבודה, ובכלל... חסכו לכם שעות (כן, שעות!) בשבוע.

מסתבר שבעשרות שנים של מחקרים על גברים ונשים במיומנויות קוגניטיביות - הביצועים של גברים ונשים בדרך כלל דומים למדי. עם זאת, ישנן מספר משימות מעטות וספציפיות שבהן נמצא בממוצע יתרון יחסי לאחד המינים. לדוגמה, גברים ניחנו יותר ביכולת לדמיין איך דמויות תלת ממדיות מורכבות ייראו אם יסתובבו. ונשים, למשל, בולטות מגברים ביכולות מילוליות מסוימות כמו זכירת רשימת מילים או תוכן מילולי אחר.

אך ההבדלים האלה, מסתבר, לא קיימים באופן מובהק ביכולת לבצע ריבוי משימות במקביל.

בשלבים הראשונים, במחקר האמור בהרווארד, הנבדקים שהשתתפו נתבקשו ללכת על הליכון, כשתוך כדי ההליכה נדרשו לבצע משימה קוגניטיבית. החוקרים השתמשו בסקירת fMRI כדי למדוד את פעילות המוח (בדיקות מחשב שמודדות את זמני התגובה). בהמשך, מתוך ביקורת אפשרית שעלתה שמצב הניסוי לא מדמה באמת משימות מהמציאות היום-יומית, הם פיתחו משימה ממוחשבת שתוכננה לדמות יותר לפעילויות חיי היומיום. המשתתפים שהו במרחב תלת ממדי, המורכב משלושה חדרים: מטבח, מחסן, וחדר מרכזי עם שולחנות מסך הקרנה, ונדרשו להכין חדר לפגישה, כלומר, הם נדרשו להניח חפצים כגון כסאות, עפרונות ומשקאות במקום הנכון, ובמקביל להתמודד עם מסיחים וכל מני בעיות שצצות כל הזמן כמו ציוד חסר, טלפונים תוך-כדי וכו' - משימות שמאפשרות למדוד משתנים רבים בו זמנית.

לאחר מכן, הושוו הביצועים של קבוצת הניסוי ושל קבוצת הביקורת במספר משתנים:

  1. הדיוק הכולל של השלמת המשימות (לדוגמה, האם המשתתפים הניחו את האובייקטים הנדרשים על השולחן?)

  2. משך הזמן הכולל שנדרש להשלמת המשימה.

  3. האם המשתתפים שכחו לבצע משימות.

  4. האם הם ניהלו את הסחות הדעת (כגון שיחת הטלפון) בצורה אופטימלית. לא מצאנו הבדלים בין גברים ונשים במונחים של יכולות ריבוי משימות סדרתי.

המסקנות היו כי גם אם לא ניתן אולי להוציא מכלל אפשרות קיומם של הבדלים מסוימים בין המינים ביכולות ריבוי משימות הרי שאם בכלל הם קיימים – הם קטנים מאוד, עד זניחים.

להרחבה הציצו במקור: https://hbr.org/2018/09/research-women-and-men-are-equally-bad-at-multitaskingעל הכותבת:


טלי סגל, סגן-אלוף במיל', בעלת "בו בזמן" - בית התוכן להדרכת ניהול זמן וניהול עצמי, באה לעשות לכם סדר במשימות ובראש - לבחור נכון, להספיק הרבה יותר וברוגע....
לפרטים נוספים וליצירת קשר להזמנת הרצאות וסדנאות לארגונים: דוא"ל: talisegal@bobazman.com

אתר אינטרנט: bobazman.com בתוכו תוכלו לקרוא גם המלצות של משתתפי ההדרכות של בו בזמן

לינקדין: Tali Segal

טלפון: 052-9276510

הדף של "בו בזמן" בפייסבוק: בו בזמן – טלי סגל – סדנאות ניהול זמן ועוד בפייסבוק: להספיק הרבה יותר וברוגע - קבוצת בוגרי סדנאות והרצאות בו בזמן.

ועכשיו במבצע 20% הנחה - קורס דיגיטלי, לדחיינים שבינינו - נפטרים מהדחיינות לאחת ולתמיד בקורס של בו בזמן באתר הקורסים myco: מדחיינות להתנפלות

51 צפיות
Featured Posts
עדיין לא פורסמו פוסטים בשפה זו
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
עדיין לא פורסמו פוסטים בשפה זו
שווה להמשיך ולעקוב...
Archive