top of page
 • תמונת הסופר/תטלי סגל

אילו מדינות, ואילו מקצועות, מתאימים יותר לעבודה מהבית?

[פרסום 2 בסדרה: עבודה היברידית - עושים בחוכמה או שלא עושים בכלל]
משבר הקורונה שהביא איתו את הבידוד החברתי ברחבי העולם העלה את השאלה - האם ניתן לעבוד בכל עבודה מהבית? התשובה לשאלה הזו היא כמובן מורכבת, ואף נמצאה לא פשוטה להחלטה ע"י מנהלים שנדרשו להכריע בזמן אמת.

רוב המחקרים הקיימים בנושא עבודה מהבית מתבססים על מדידות שנעשו בארה"ב, שם לא חיכו לקורונה כדי להתחיל לעבוד מהבית (18% מהעובדים בארה"ב, ו-16% מהארגונים, עבדו מהבית נכון לשנה שעברה).

המחקרים הבין-איזוריים שנעשו בחנו איך במדינות שונות המשימות הנדרשות לתפקידים מסוימים משתנות. כך לדוגמה עורכי דין או בעלי עסקים במדינות מתפתחות עשויים להסתמך יותר על אינטראקציות פנים אל פנים באופן אישי - ולא מקוון - מאשר העמיתים שלהם במדינות מפותחות.

מרכז המחקר של הבנק העולמי פרסם בחודש האחרון מחקר השוואתי בין 53 מדינות שונות - בניסיון ליצור מדד חדש שמאפשר להעריך את התאמת המדינה לעבודה מהבית.

הנשמה הישראלית התעוררה כשראיתי את הנתון האופטימי לגבינו, אז הייתי חייבת לשתף אתכם :)


מדד ההתאמה לעבודה מהבית

המדד החדש מתבסס על סקרי מיומנויות מעשרות מדינות שונות. המדד כולל ארבעה מרכיבים:

1. המרכיב הידני – כולל משימות שעשויות להיות ספציפיות למקום העבודה ולא ניתן לבצע אותן בבית.

2. מרכיב ה"פנים מול פנים" - הכולל משימות כמו פיקוח או קבלת קהל.

3. מרכיב טכנולוגיית מידע ותקשורת - המשקף את העבודה שניתן לבצע באינטראקציות מסוימות מרחוק.

4. מרכיב זמינות חיבור לאינטרנט בבית - לעובדים במדינות מתפתחות שעשויים להשתמש בתקשורת במקום העבודה אין בהכרח גישה לאותם משאבים בבית.


על ידי שילוב ארבעת המרכיבים, הם הגדירו את מדד העבודה מהבית שלהם, וחישבו אותו עבור 35 מדינות שהשתתפו בסקר מיומנות של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD).

ההשוואה נעשתה על רשימה ארוכה של מקצועות - שנבדקה בכל אחת מהמדינות במקביל, ומה ההבדלים במקצועות האלה בין המדינות בראי ארבעת המרכיבים.


בין מדינות אלה נמצא כי הכלכלה של הולנד היא המתאימה ביותר לעבודה מהבית, בעוד שמקסיקו הכי פחות מתאימה. בארצות הברית פחות נוח לעבוד מהבית בהשוואה לרוב מדינות אירופה, מכיוון שהעבודות בארה"ב יכללו יותר משימות פיזיות שיש לבצע במיקום ספציפי.

ישראל נמצאת ברוב המדדים במקום טוב מאוד, ומסתמן שביחס לאותן מקצועות בחו"ל - היא מתאימה מאוד לעבודה מהבית בכל ארבעת הפרמטרים של המדד.איור 1: הגרף מראה את מידת ההתאמה של המדינה לעבודה מהבית. ערכים חיוביים פירושם שעבודה מהבית נוחה יותר מאשר במדינות אחרות שנבדקו על אותן עבודות.

ממצאים מעניינים נוספים מהמחקר:


הקשר בין עבודה מהבית למצבו הכלכלי של המשק - המידה בה נעשות עבודות באופן ידני פוחתת עם התמ"ג לנפש, ואילו עבודות עם אינטראקציה של פנים מול פנים עולה.


השימוש בטכנולוגיה בעיסוק - עיסוקים בהם יש המון עבודה של פנים מול פנים כמו עורכי דין או מנכ"לים, נוטים גם יותר להשתמש בטכנולוגיה כאמצעי תקשורת, מה שמצביע על כך שכמה מהמשימות המוטמעות בעיסוקים כאלה מועדות יותר לביצוע מרחוק.


השפעת שיעור החיבור לאינטרנט בבתים - כמו כן ניתן לראות את הקשר בין השכיחות של חיבור לאינטרנט במדינות השונות לבין שימוש בטכנולוגיה ככלי תקשורת. בעוד ששני המשתנים מתואמים מאוד - כלומר, במדינות בהן אנשים משתמשים יותר בתקשורת מרחוק בעבודה יש גם קישוריות גבוהה יותר לאינטרנט - ישנם הבדלים מסוימים, במיוחד בקרב מדינות פחות מפותחות. למשל, הפיליפינים מדורגים גבוה יחסית מבחינת השימוש בתקשורת טכנולוגית בעבודה, אך יש לה רמות נמוכות יחסית של אינטרנט בבית.


התאמה לפי מקצוע -

גם אופי המקצוע והשאלה עד כמה הוא מתאים לעבודה מהבית, נמצא מושפע במיוחד ממידת ההתבססות שלו על אינטרנט ביתי:


איור 2: מידת ההתאמה לעבודה מהבית לפי מקצוע.


A = חקלאות, ייעור ודייג

B = כרייה וחציבה

C = ייצור

D = אספקת חשמל, גז, קיטור ומיזוג אוויר

E = אספקת מים; פעילויות ביוב, ניהול פסולת ותיקון

F = בניה

G = סחר סיטוני וקמעוני; תיקון רכבים ואופנועים

H = הובלה ואחסון

I = פעילויות לינה ושירותי אוכל

J = מידע ותקשורת

K = ביטוח ופיננסים

L = פעילויות נדל"ן

M = פעילויות מקצועיות, מדעיות וטכניות

N = פעילויות שירותי ניהול ותמיכה

O = מינהל ציבורי

P = חינוך

Q = פעילויות בתחום הבריאות והעבודה הסוציאלית

R = אומנויות, בידור ובילוי

S = פעילויות שירות אחרות

T = פעילויות של משקי בית כמעסיקיםהבדלים בין קבוצות חברתיות - הממצאים מוצאים בנוסף פערים בין קבוצות חברתיות שונות בתוך אותה המדינה. עבודה מהבית נפוצה יותר:

 • בקרב אנשים עם השכלה גבוהה יותר

 • בקרב שכירים

 • בקרב עובדים צעירים.

 • נשים נמצאו מתאימות יותר לעבודה מהבית ביחס לגברים, אך בגלל החלוקה הלא שיווניות במשרות בין גברים לנשים והחלוקה במטלות הבית יביאו לכך שנשים יעבדו פחות מהבית מאשר גברים.

משתנים שנמצאו משפיעים במיוחד על התאמה לעבודה מהבית -

 • עבודות שעובדות בשגרה עם מחשבים וטכנולוגיה

 • משרות במגזר הציבורי

 • עבודות בתחום הפיננסי

הנגשה ברמה הלאומית של טכנולוגיה ברמת משק הבית - הממצאים מראים שבמדינות עשירות יותר ומשכילות יותר יהיו יותר משרות שמתאימות לעבודה מהבית. לכן, בידוד חברתי כמו בתקופת הקורונה עשוי להגדיל את הפערים הכלכליים הקיימים בין מדינות ובתוכן. תוצאות הסקר מדגישות את החשיבות של הנגשת עבודה מהבית לעובדים לא פורמליים כדי להצליח לצמצם פערים אלו. כיום מדינות צריכות לקחת החשבון את ההשקעה שלהם בהנגשת עבודה מהבית, לדוגמה בהשקעה בתשתיות אינטרנט ובמחירי הטכנולוגיה על מנת ליצור שוויון בעבודה מהבית.
קישור למקור:על הכותבת

טלי סגל, סגן-אלוף במיל', מנכ"לית, מייסדת, יועצת ומרצה בכירה ב"בו בזמן" - בית התוכן לניהול זמן בעולם העבודה החדש.

באה לעשות לכם סדר במשימות ובראש - לבחור נכון, להספיק יותר ובנחת....בו בזמ"ן היא לא רק שיטה לניהול זמן, אלא שיטה לתפירת שיטה אישית לניהול זמן עבור המשתתפים.

בא לכם לפגוש אותנו ולקבל מכל הטוב הזה שיש לנו לתת לכם?


לקהל הרחב (לפרטיים+מארגונים):


לגרסת העמוקה - לפצח את נושא ניהול הזמן שלכם לאחת ולתמיד, ולבסס הרגלי ניהול זמן שיקדמו אתכם בכל תחום בחיים, קורס מאסטר לניהול זמן - התוכנית הכי יסודית ואפקטיבית שקיימת כיום בארץ.


לגרסה הקלילה - קורס דיגיטלי (3 פרקים מוקלטים, סה"כ 10 שעות לימוד) - ראו בחנות שלנו דיגיטלי עם טלי.


לארגונים:

להזמנת הרצאות וסדנאות לארגונים או לקבלת הצעת מחיר:

כתבו לנו בדוא"ל: talisegal@bobazman.com

או בטלפון: טלי - 052-9276510, תמי - 054-8142600

או פשוט להשאיר הודעה בוואטסאפ או באתר ונחזור.


היכנסו להתרשם וללמוד גם באתר האינטרנט שלנו בתוכו תוכלו לקרוא גם המלצות של משתתפי ההדרכות של בו בזמן.


ואם בפייסבוק עסקינן - אם אתם עדיין לא חלק מקהילת ניהול הזמן שלנו "להספיק יותר ובנחת"... אז קדימה!כרגיל.. מאחלת לכם "לבחור נכון, להספיק יותר, ובנחת" :)


_____________________


פרסומים בסדרה "עבודה היברידית עושים בחוכמה או שלא עושים בכלל" -
566 צפיות

Comments


Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square